nasza oferta
Leczenie kanałowe pod mikroskopem
Nie u każdego pacjenta leczenie endodontyczne, potocznie nazywane kanałowym, może się udać wyłącznie przy wykorzystaniu konwencjonalnych metod. Ze względu na skomplikowaną anatomię zębów u niektórych pacjentów konieczne jest wykorzystanie narzędzi powiększających. Najprostszymi z nich są lupy, które mają jednak kilka wad – ich powiększenie i ogniskowa są stałe, a do tego powiększenie przeważnie nie przekracza 10x. Leczenie kanałowe pod mikroskopem daje zdecydowanie więcej możliwości. Powiększenie jest znacznie większe i może być zmieniane, podobnie jak i ogniskowa. W naszej klinice wykorzystujemy mikroskop M320 marki Leica w pakiecie High End, który oferuje między innymi tor wizyjny z kamerą full HD połączoną z monitorem.
Pacjenci nie powinni martwić się tym, ile trwa leczenie kanałowe pod mikroskopem, podobnie jak i jego ceną – oszczędność jest pozorna. Choć nieznacznie dłuższa wizyta w gabinecie nie brzmi przyjemnie, to dzięki nowoczesnym metodom znieczulania – jak komputerowy system The Wand, dostępny również w naszym gabinecie – będzie bezbolesna. Wątpliwości wokół tego, czy leczenie kanałowe pod mikroskopem boli są w dużej mierze pozostałością minionych czasów, w których dysponowano znacznie prostszymi narzędziami. Użycie mikroskopu istotnie zmniejsza ryzyko powikłań, w tym reinfekcji powstającej przy przeniesieniu się zakażenia na otwarty podczas leczenia kanał. Prócz tego z pomocą mikroskopu łatwiej zlokalizować wąskie ujścia kanałów, dobrze przyjrzeć się położonym daleko z tyłu trzonowcom (co przy klasycznych sposobach jest utrudnione) czy ustalić przebieg krętych kanałów. Znajduje też zastosowanie przy usuwaniu złamanych narzędzi stomatologicznych lub odłamków zęba, jeśli pozostały w nim po urazie.
Czy leczenie kanałowe pod mikroskopem boli?
Ze względu na nowoczesne metody znieczuleń właściwie przeprowadzone leczenie endodontyczne, nie tylko to z użyciem mikroskopu, nie powinno boleć. Klasyczny sposób znieczulania, w którym odpowiedni środek aplikowany jest w dziąsło, jest zarówno bolesna, jak i niekomfortowa ze względu na rozpierający tkanki płyn. Z wykorzystaniem urządzenia The Wand samo wkłucie jest niemalże nieodczuwalne. Wcześniej zaaplikować można znieczulający miejscowo żel, a sama igła jest stosunkowo cienka. Ponadto podawanie środka reguluje komputer, dzięki czemu tkanki nie są nagle i boleśnie rozpierane. Jeśli procedura przebiegła prawidłowo, dalsze leczenie kanałowe pod mikroskopem będzie bezbolesne. Dodatkowo pacjent na fotelu musi przyjąć pozycję leżącą – a nie, jak zwykle, półsiedzącą – co sprzyja rozluźnieniu.
Ile trwa leczenie kanałowe pod mikroskopem?
W bardzo prostych przypadkach jest możliwe zamknięcie leczenia kanałowego pod mikroskopem w jednej wizycie. Na ostateczny czas trwania wpływa między innymi liczba kanałów do opracowania (zęby o kilku kanałach wymagają kilku wizyt), ich skomplikowana budowa czy indywidualne utrudnienia, jak wcześniejsze urazy w zębie. Wówczas leczenie trzeba rozłożyć na kilka wizyt, z których każda trwa zwykle 1-2 godziny. Wstępne informacje o ilości i czasie trwania wizyt powinny zostać podane na pierwszej wizycie.
Bardziej problematyczne jest powtórne leczenie kanałowe (re-endo). Jest konieczne u pacjentów, u których wcześniejsze leczenie endodontyczne przeprowadzono niewłaściwie lub niedbale. Wówczas w zębie powstaje ognisko zapalne, które może obejmować również sąsiednie tkanki. Ze względu na konieczną precyzję najlepszym rozwiązaniem jest leczenie kanałowe pod mikroskopem. Potrwa jednak dłużej, niż leczenie po raz pierwszy – wymaga usunięcia wszystkich wypełnień w zębie. Mimo tego warto się na nie zdecydować, gdyż jest ostatnią szansą na uratowanie zęba.